Ze względu na szybkość reakcji, koszty i gabaryty urządzeń, bezpieczeństwo uczestników zajęć i inne kwestie praktyczne – zauważa dr inż. – Całe szczęście z pomocą przychodzą technologie VR, które są wysoce immersyjne, interaktywne oraz mocno sensoryczne. Technologie rozszerzonej rzeczywistości stanowią dobry sposób do prezentowania trójwymiarowych obiektów i konceptów, które można skutecznie stosować w nauczania studentów – przyszłych inżynierów. Pięcioro naukowców z Politechniki Krakowskiej zrealizuje pionierskie plany badawcze dzięki środkom z konkursu MINIATURA 8. Przeprowadzą pilotażowe badania związane m.in.
praca w Play
Zdaniem marszałka województwa małopolskiego kluczową sprawą jest mówienie o rozwoju jako o wypadkowej współpracy wielu instytucji w kraju, jak i poza jego granicami. – Drogi nie znają granic, bezpieczeństwo nie zna granic. Służby ratunkowe naszych sąsiadów na Słowacji pomagają naszym i odwrotnie. Współpraca dlatego jest bardzo istotna i mam nadzieję, że jak spotkamy się w Krynic za 20 lat, to będziemy https://horoshop.pl porównywać naszą część Karpat do Alp pod względem ponadregionalnej organizacji współpracy. Naukowcy Politechniki Krakowskiej pracują nad nowymi związkami chemicznymi, które mogą pomóc w walce z potrójnie negatywnym rakiem piersi. To jeden z najbardziej złośliwych kobiecych nowotworów (nierzadko dotykający też mężczyzn).
Stanowisko Zgromadzenia Plenarnego KRASP w sprawie promocji programu szczepień przeciw COVID-19
Otrzymał go Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej. Wszystkie prace remontowe ruszą jeszcze w tym roku, takie są warunki otrzymania dofinansowań z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Sekcja BioMat otrzymała nagrodę za prototyp implantu, który składa się z biopolimeru, jakim jest kwas hialuronowy i bruszyt, a także fazy ceramicznej o potencjale do wspomagania proliferacji komórek kościotwórczych. Zaaplikowany biomateriał wypełni ubytek kości, a z czasem nawet ulegnie resorpcji do organizmu i zostanie zastąpiony nową, naturalną tkanką. Dodatkowo, implant będzie systematycznie uwalniał antybiotyk – klindamycynę, zapewniającą właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Obecność antybiotyku minimalizuje ryzyko rozwoju zakażenia, co przekłada się na szybszy powrót do zdrowia pacjentów.
Prof. Tomasz Kozłowski członkiem Polskiej Komisji Akredytacyjnej
Jeden z paneli dyskusyjnych Forum Przedsiębiorców nosił nazwę „SMART CITY. W roli moderatora wystąpił Rafał Kerger, dyrektor wydawniczy serwisów tematycznych i redaktor naczelny szeregu stron internetowych i magazynów Polska Press Grupy, m.in. Strefy Biznesu, Strefy Edukacji, Strefy Agro i serwisów budowlano-nieruchomościowych grupy. Kształt łodzi zaprojektowano pod kierunkiem najwyższej klasy fachowca – Krzysztofa Polaczyka, szkutnika ze Szczawnicy, znanego w Polsce producenta kajaków do slalomu kajakowego.
Politechnika nagrodziła aż 120 liderów I roku studiów!
Naukowa Sesja Mistrzów to doskonała okazja do tego, by zapoznać się z działalnością uczelnianych kół naukowych i ich wynalazkami. Zuzanna Zając, studentka inżynierii medycznej na Wydziale Mechanicznym (II stopień). Zuzanna Zając aktywnie uczestniczy w projekcie OPUS NCN pt. „Kształtowanie struktury morfologicznej i własności fizykochemicznych warstwy powierzchniowej stopu z pamięcią kształtu pod kątem uwarunkowań i oddziaływania z układem sercowo-naczyniowym”. Do tego ukończyła projekt realizowany w ramach konkursu FutureLab pt. „Optymalizacja doboru parametrów pracy komory wspomagania serca w oparciu o biomechaniczny system sztucznego pacjenta – SERCE”.
- Zwykle procesy te postrzega się jako mało atrakcyjne, brudne i wyrzuca z przestrzeni publicznej.
- W kategorii prac dyplomowych magisterskich zdobył on II nagrodę za projekt, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obszarów infrastruktury portowej oraz statków.
- Kluczowymi elementami tej współpracy będzie wykorzystanie potencjału naukowego pracowników Katedry Systemów Transportowych oraz praktyczne doświadczenia firm EX7 i Sonety.
- „kieszonkowe” przestrzenie studenckie do nauki, odpoczynku oraz aktywności coworkingowych.
- To jest gigantyczny potencjał do rozwoju marki karpackiej, która może być równie rozpoznawalna co najsłynniejsze karpackie regiony jak na przykład Transylwania – dodał rektor Politechniki Krakowskiej.
Studenci w Budapeszcie domagali się radykalnej zmiany ustroju – żądali wolności słowa, wolnych wyborów oraz niezależności Węgier od ZSRR. Do demonstracji studentów szybko zaczęły przyłączać się tłumy mieszkańców. Powstanie rozprzestrzeniło się na inne miasta, wybuchł strajk generalny, pojawiły się rady pracownicze oraz niezależne gazety. W odpowiedzi na te działania do Budapesztu wkroczyły wojska radzieckie wspierane przez czołgi, a węgierska służba bezpieczeństwa AVH otworzyła ogień do protestujących, zabijając 100 osób. János Kádár objął przywództwo partii, a nowy premier, Imre Nagy, cofnął zgodę na interwencję radziecką, po czym wojska ZSRR wycofały się ze stolicy Węgier. Jednak kiedy1 listopada węgierski rząd ogłosił neutralność i wystąpienie z Układu Warszawskiego, ZSRR podjął decyzję o zbrojnej interwencji.
Konsorcjum, którego partnerami są CTT PK oraz INTECH PK będzie realizować projekt „Inkubator Rozwoju”
Eksperci Politechniki Krakowskiej wizytowali obiekty jądrowe w Japonii. Studyjna wizyta z udziałem przedstawicieli kilku czołowych polskich uczelni technicznych to element współpracy w ramach porozumienia na rzecz kształcenia kadr w obszarze energetyki jądrowej. Politechnika Krakowska przystąpiła do niego w maju br. Od nowego roku akademickiego uczelnia uruchomi specjalność energetyka jądrowa na studiach II stopnia na kierunku energetyka.